0251.125NRT1L
DigiKey Part Number
F7123TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7123CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0251.125NRT1L
Description
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC AXL
Detailed Description
125 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
EDA/CAD Models
0251.125NRT1L Models
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
1.7 Ohms