TPSD157M016R0085 is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 535
KYOCERA AVX
In Stock: 414
In Stock: 0
In Stock: 1 564
In Stock: 681
Direct
Vishay Sprague
Direct
KEMET
Vishay Sprague
150 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 85mOhm
TPS Series
TPSD157M016R0085
DigiKey Part Number
TPSD157M016R0085-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD157M016R0085
Description
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPSD157M016R0085 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V