TAJE157M016RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1 564
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 279
Datasheet
Upgrade
In Stock: 119
In Stock: 0
Similar
In Stock: 414
Similar
In Stock: 681
Direct
Vishay Sprague
150 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
TAJE157M016RNJ
DigiKey Part Number
TAJE157M016RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJE157M016RNJ
Description
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJE157M016RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V