TPSD157K016R0085
DigiKey Part Number
478-9159-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9159-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9159-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD157K016R0085
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 85mOhm
EDA/CAD Models
TPSD157K016R0085 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V