TPSD107M010Y0100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 890
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 10 818
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
In Stock: 277
Upgrade
In Stock: 975
Similar
In Stock: 35
Similar
100 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
TPS Series
TPSD107M010Y0100
DigiKey Part Number
TPSD107M010Y0100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD107M010Y0100
Description
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPSD107M010Y0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
10 V