TAJX227M006RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 7 939
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 729
Datasheet
Similar
In Stock: 400
In Stock: 0
In Stock: 194
Vishay Sprague
In Stock: 631
Vishay Sprague
220 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
TAJX227M006RNJ
DigiKey Part Number
TAJX227M006RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJX227M006RNJ
Description
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJX227M006RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
6.3 V