SR655C224MARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 103
0.22 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR655C224MARTR1
DigiKey Part Number
SR655C224MARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR655C224MARTR1
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)