SR215C224JAR is available for purchase but is not normally stocked.
Direct
KEMET
In Stock: 825
Datasheet
0.22 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR215C224JAR
DigiKey Part Number
SR215C224JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR215C224JAR
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR215C224JAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)