SR305C224MAR is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 0
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 103
0.22 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR305C224MAR
DigiKey Part Number
SR305C224MAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR305C224MAR
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)