SR635E225MART is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 817
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 255
Datasheet
In Stock: 441
In Stock: 0
Similar
In Stock: 0
Similar
KEMET
KEMET
2.2 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR635E225MART
DigiKey Part Number
SR635E225MART-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR635E225MART
Description
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)