SR305E225MAR
DigiKey Part Number
478-5746-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR305E225MAR
Description
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL
Detailed Description
2.2 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR305E225MAR Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)