C340C225M5U5TA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 4 650
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 857
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 817
KYOCERA AVX
In Stock: 255
In Stock: 441
In Stock: 0
Upgrade
Similar
2.2 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C340C225M5U5TA
DigiKey Part Number
399-4434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C225M5U5TA
Description
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C340C225M5U5TA Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)