0402YA6R8JAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 12 960
Datasheet
KEMET
KEMET
In Stock: 554
Parametric Equivalent
6.8 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
0402YA6R8JAT2A
DigiKey Part Number
0402YA6R8JAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402YA6R8JAT2A
Description
CAP CER 6.8PF 16V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402YA6R8JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)