RK73H2BTTDD6R04F
DigiKey Part Number
2019-RK73H2BTTDD6R04FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2BTTDD6R04FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2BTTDD6R04FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2BTTDD6R04F
Description
RES 6.04 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
6.04 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)