0805Y0500224MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 3 974
Datasheet
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 945
TDK
YAGEO
Similar
Similar
0.22 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805Y0500224MXT
DigiKey Part Number
0805Y0500224MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y0500224MXT
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805Y0500224MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)