C0805X224J5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
0.22 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X224J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805X224J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X224J5RACTU
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X224J5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)