C2012X8R1H224M125AE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 945
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric)
C2012X8R1H224M125AE
DigiKey Part Number
C2012X8R1H224M125AE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X8R1H224M125AE
Description
CAP CER 0.22UF 50V X8R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012X8R1H224M125AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Soft Termination
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)