T495X336M035AHE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 831
Similar
In Stock: 317
Similar
33 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
T495X336M035AHE100
DigiKey Part Number
T495X336M035AHE100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X336M035AHE100
Description
CAP TANT 33UF 20% 35V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495X336M035AHE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz