T494X336M035AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 734
Similar
In Stock: 317
Similar
In Stock: 831
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 337
33 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
T494X336M035AT
DigiKey Part Number
T494X336M035AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494X336M035AT
Description
CAP TANT 33UF 20% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494X336M035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm