ESH475M100AC3EA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
In Stock: 521
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
4.7 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH475M100AC3EA
DigiKey Part Number
399-ESH475M100AC3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH475M100AC3EA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH475M100AC3EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
37 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
74 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C