REA05114R7M100B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1 539
Datasheet
4.7 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
REA05114R7M100B
DigiKey Part Number
478-REA05114R7M100B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REA05114R7M100B
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
64 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C