REA05114R7M100K
DigiKey Part Number
478-REA05114R7M100KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REA05114R7M100KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REA05114R7M100K
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
64 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C