DSA20C200PB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 103
Datasheet
onsemi
In Stock: 2 957
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 406
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Through Hole TO-220-3
DSA20C200PB
DigiKey Part Number
238-DSA20C200PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA20C200PB
Description
DIODE ARR SCHOTT 200V 10A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
910 mV @ 10 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 200 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A