MBR10200CT-G1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 28
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 5A Through Hole TO-220-3
MBR10200CT-G1
DigiKey Part Number
31-MBR10200CT-G1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR10200CT-G1
Description
DIODE ARR SCHOTT 200V 5A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 5 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A