MBR30200FCTE3/TU
DigiKey Part Number
MBR30200FCTE3/TU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR30200FCTE3/TU
Description
DIODE ARR SCHOT 200V 15A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 15A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 15 A
Manufacturer
Microchip Technology
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A