M300-MV10345M1
DigiKey Part Number
952-2522-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M300-MV10345M1
Description
CONN HEADER VERT 3POS 3MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.118" (3.00mm)
EDA/CAD Models
M300-MV10345M1 Models
Category
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Mfr
Insulation Height
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin, Power
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Mating Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
10A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
600VAC/DC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8.9mm