M300-FV1034500
DigiKey Part Number
952-2524-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M300-FV1034500
Description
CONN RCPT 3POS 0.118 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Receptacle Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M300-FV1034500 Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Mfr
Insulation Color
Green
Series
Insulation Height
0.256" (6.50mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket, Power
Mated Stacking Heights
8.9mm
Style
Board to Board or Cable
Features
Mating Flange
Number of Positions
Voltage Rating
600V