B32521C6683K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 297
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
0.068 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32521C6683K000
DigiKey Part Number
495-B32521C6683K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32521C6683K000
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32521C6683K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V