DME4S68K-F
DigiKey Part Number
338-3325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DME4S68K-F
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
DME4S68K-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V