RFS-50V2R2ME3#5 is Obsolete and no longer manufactured.
Panasonic Industry
In Stock: 23 675
Panasonic Industry
In Stock: 286
Datasheet
In Stock: 1 200
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
RFS-50V2R2ME3#5
DigiKey Part Number
604-1124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFS-50V2R2ME3#5
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
20 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C