EEU-FC2A2R2
DigiKey Part Number
P10766-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC2A2R2
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
2.2 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC2A2R2 Models
Ripple Current @ Low Frequency
22.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
5.4 Ohms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C