225CKR050M
DigiKey Part Number
225CKR050M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
225CKR050M
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 75.358Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
64.4 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
75.358Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C