Image for APSWX3K24VMPPT is not available
APSWX3K24VMPPT
DigiKey Part Number
95-APSWX3K24VMPPT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSWX3K24VMPPT
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 24V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 24V 24V
Category
Voltage - Nominal
24V
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Voltage - Input
220 ~ 240VAC
Packaging
Bulk
Power - Max
3kW
Part Status
Active
Size / Dimension
7.24" L x 13.75" W x 20.00" H (183.99mm x 349.25mm x 508.00mm)
Type
Enclosed
Mounting Type
Wall Mount
Battery Chemistry
Lithium
Termination Style
Terminal Block
Battery Cell Size
24V
Operating Temperature
0°C ~ 50°C