P036-010-15A
DigiKey Part Number
TL1558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P036-010-15A
Description
CORD 14AWG IEC 320-C20 - C19 10'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black IEC 320-C20 To IEC 320-C19 SJT
Length
10.00' (3.05m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Voltage Rating
250VAC
Current Rating (Amps)
15A
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Cord Type
SJT
Features
Outdoor Use, Strain Relief
Wire Gauge
14 AWG