SMCJ160CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 477
Bourns Inc.
Comchip Technology
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ160CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ160CA-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ160CA-13
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ160CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V