SMDJ160CA
DigiKey Part Number
SMDJ160CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ160CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ160CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Detailed Description
259V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ160CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V