MASMCJ160CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJ160CAE3
DigiKey Part Number
1086-5977-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ160CAE3
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ160CAE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V