SMCJ130A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2 599
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
In Stock: 95
YAGEO
209V Clamp 7.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ130A-13
DigiKey Part Number
SMCJ130ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ130ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ130A-13
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ130A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V