SMCJ130A-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ130A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ130A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ130A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ130A-13-F
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 7.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ130A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V