CD214L-T130ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 9 352
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 129
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
209V Clamp 14.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T130ALF
DigiKey Part Number
CD214L-T130ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T130ALF
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T130ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V