CWN-320-10-0000
DigiKey Part Number
CHA10G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWN-320-10-0000
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.610" (15.49mm)
Series
Insulation Height
0.291" (7.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A