185154K50RAB-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4 973
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 3
TDK
0.15 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Metallized Radial
185154K50RAB-F
DigiKey Part Number
185154K50RAB-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185154K50RAB-F
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 50VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
185154K50RAB-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
30V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V