B32529C0154K000
DigiKey Part Number
495-B32529C0154K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C0154K000
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529C0154K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
63V