168334K50C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2 938
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4 998
TDK
0.33 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Metallized Radial
168334K50C-F
DigiKey Part Number
168334K50C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168334K50C-F
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 50VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
168334K50C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
30V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V