160474K400N-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 855
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
0.47 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
160474K400N-F
DigiKey Part Number
160474K400N-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160474K400N-F
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
160474K400N-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
400V