B32673Z6474K189
DigiKey Part Number
B32673Z6474K189-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32673Z6474K189
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32673Z6474K189 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
310V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
630V