160474J400N-F
DigiKey Part Number
338-3257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160474J400N-F
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
160474J400N-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
400V