160154J250E-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 630
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 3 308
Datasheet
Similar
In Stock: 971
In Stock: 2 462
0.15 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
160154J250E-F
DigiKey Part Number
160154J250E-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160154J250E-F
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
160154J250E-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
250V