TV15C7V5J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
12.9V Clamp 116.28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C7V5J-G
DigiKey Part Number
TV15C7V5J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C7V5J-G
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C7V5J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
116.28A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V