SMCJ8.5A-13-F
DigiKey Part Number
31-SMCJ8.5A-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5A-13-F
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ8.5A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V